Filozofia Kaizen

Filozofia Kaizen, znana również jako filozofia małych kroków, jest podejściem do zmiany i doskonalenia, które polega na wprowadzaniu stopniowych ulepszeń w sposób ciągły i systematyczny. Zamiast dokonywać jednorazowych i radykalnych zmian, Kaizen zachęca do wprowadzania małych, powtarzalnych kroków, które w dłuższej perspektywie prowadzą do znaczących rezultatów.

Tak naprawdę jest to dokładnie to podejście, które ja promuję w ramach marki Codziennie Lepszy.


Nie sztuką jest przeczytać dwie książki w ciągu jednego dnia – i tak niewiele z tego zapamiętasz, a jeszcze mniej (o ile cokolwiek) wdrożysz w swoje życie. Znacznie lepszy efekt możesz osiągnąć czytając dokładnie kilka stron dziennie, czy np. 30 minut dziennie – ale CODZIENNIE i nie przez tydzień, tylko w długim horyzoncie czasowym.

Zwykło się mówić, że rozwój osobisty, to maraton a nie sprint. I wydaje się, że jest tak w większości dziedzin, w których celem jest progres. Czy to biznes, czy sport – rządzą tym wszystkim podobne reguły. Nie jesteś w stanie osiągnąć zamierzonego efektu idąc na siłownię raz w tygodniu i próbując przetrenować w ten jeden dzień to, co miałbyś zrobić w cały tydzień. Tak samo nie jesteś w stanie zbudować np. społeczności w social mediach publikując 100 wpisów w jeden dzień – to nic nie da, musisz to dawkować i robić regularnie, codziennie.

filozofia kaizen

Pojęcie Kaizen wywodzi się z Japonii i zostało wprowadzone w czasie powojennej odbudowy kraju. Japończycy stali przed wyzwaniem szybkiego odrodzenia kraju, a jednocześnie brakowało surowców i finansów. W tym kontekście narodziła się filozofia Kaizen jako sposób na stopniowe doskonalenie procesów produkcyjnych i optymalizację wykorzystania zasobów.

Filozofia ta zaczyna być coraz bardziej popularna w innych dziedzinach życia, w tym w właśnie we wspomnianym rozwoju osobistym i zawodowym.

Jak już napisałem – Kaizen polega na wprowadzaniu małych, powtarzalnych zmian w naszym życiu, które w dłuższej perspektywie prowadzą do znaczących osiągnięć – w przeciwieństwie do standardowego (można powiedzieć nawet domyślnego) podejścia typu „z motyką na słońce”.

Dlaczego małe kroki są skuteczne w rozwoju osobistym i osiąganiu celów? Przede wszystkim dlatego, że łatwiej jest nam zmienić nawyki, jeśli wprowadzamy małe zmiany, niż jeśli próbujemy wprowadzić radykalne zmiany na raz. Małe kroki zmniejszają opór przed działaniem, dają większe możliwości w dłuższej perspektywie, a także pozwalają nam na przetestowanie różnych strategii i nauczenie się na własnych błędach. Kiedy chcemy wprowadzać duże zmiany od razu i wywracać swoje życie do góry nogami, łatwo możemy się zniechęcić, gdy nie widzimy szybkich rezultatów lub gdy zderzamy się z trudnościami. Natomiast podejście Kaizen jest bardziej subtelne – zachęca do ciągłego doskonalenia i poprawy, co prowadzi do osiągania celów w sposób trwały i stabilny.

Innym przykładem zastosowania filozofii Kaizen może być chociażby nauka języka obcego. Zamiast zacząć od zapisania się na intensywny kurs, który wymaga dużego nakładu czasu i energii, lepiej zacząć od codziennych, małych kroków. Na przykład, można zacząć od nauki jednego nowego słowa dziennie i regularnego odsłuchiwania radia lub oglądania filmów w języku, który chcemy nauczyć się płynnie mówić. Takie małe działania wydają się bez znaczenia, ale ich siła tkwi w powtarzalności. Efekt kumuluje się jak kula śnieżna. Z czasem, z małych kroków zrobimy krok większy, a potem kolejny. Systematyczność i cierpliwość są kluczowe w procesie nauki języka obcego. Plusem jest to, że te czynności z początku są niezauważalne, ale gdy działamy tak przez miesiąc, czy dwa, efekty mogą wręcz zaskoczyć – okazuje się, że umiemy całkiem sporo, a jednak nie wymagało to od nas prawie wysiłku. To podejście pozbawione jest frustracji i presji, które są dla nas wyniszczające. Podobnie – o czym już wspominałem – jeśli chcemy poprawić swoją kondycję fizyczną i zacząć regularnie ćwiczyć, zamiast próbować przebiec od razu maraton, lepiej zacząć od krótkiego biegu lub spaceru codziennie, zwiększając dystans lub intensywność stopniowo.

Wreszcie, filozofia Kaizen może pomóc nam w naszej pracy lub w rozwoju kariery. Zamiast naciskać na siebie, aby zrobić wszystko na raz, warto zacząć od małych kroków. Możemy wyznaczyć sobie codzienne cele, które będą nas stopniowo prowadzić do osiągnięcia większych celów. To podejście pozwala na sukcesywny rozwój, z mniejszą presją i mniejszym stresem.

Filozofia Kaizen jest dla mnie esencją skuteczności. Systematyczność, cierpliwość i działanie krok po kroku – to wszystko pozwala na osiąganie celów bez stresu i presji, za to trwale i z satysfakcją. Ponadto, kiedy zaczynamy wykonywać proste kroki i systematycznie rozwijamy swoje umiejętności, stajemy się bardziej pewni siebie i zaczynamy działać z większą łatwością. Przyzwyczajamy się do działania i staje się ono dla nas naturalne, a większe wyzwania stają się mniej przerażające. Kaizen uczy nas, że małe zmiany są kluczem do osiągnięcia sukcesu w każdej dziedzinie życia. Nie trzeba rzucać się na głęboką wodę i próbować od razu zmienić wszystko na lepsze. Wystarczy zacząć od małych kroków i systematycznie dążyć do celu.

Podejście to sprawdza się również w biznesie – np. firma Toyota wdrożyła tę filozofię w produkcji samochodów, co pozwoliło im na stałe poprawienie jakości i zmniejszenie kosztów produkcji.

W sporcie, małe kroki są kluczem do sukcesu. Zamiast próbować od razu osiągnąć mistrzostwo, sportowcy systematycznie trenują i ulepszają swoje umiejętności, co pozwala im na długoterminowe osiąganie swoich celów. Powinniśmy brać z tego przykład – nawet jeśli nie mamy ze sportem wiele wspólnego.

Ważne jest, aby pamiętać, że filozofia Kaizen nie jest sposobem na szybkie osiągnięcie sukcesu. To proces, który wymaga cierpliwości, wytrwałości i systematycznego działania. Jednak, jeśli podejdziemy do niego z odpowiednim nastawieniem i obowiązkowością, małe kroki mogą doprowadzić nas do osiągnięcia ambitnych celów. I jak łatwo się domyślić – Kaizen w prosty sposób wpływa na budowę samodyscypliny, która jest kluczem do osiągania wysokich wyników w każdej dziedzinie życia.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

zwolnij

Zwolnij

Kiedy zabieramy się za wprowadzanie zmian w naszym życiu, mamy często tendencje do wywracania wszystkiego do góry nogami.

Czytaj całość

CodziennieLepszy.pl © 2024 – Wszelkie prawa zastrzeżone / Polityka prywatności / Regulamin sklepu

kontakt@codziennielepszy.pl